Zaloguj się:

lub  
 
 

Obóz biegowy - biegaj mądrze!

 

autor: Adam Kowalski, Foxbootcamp, opublikowano: 27/08/2020

Biegać może każdy, ale czy każdy wie jak? Okazuje się, że bieganie tak jak każda inna dyscyplina sportu wymaga odpowiedniego przygotowania i techniki. Szczególnie jeśli chcielibyśmy się w to zaangażować na poważniej. Dlatego rosnącą w popularność formą są obozy biegowe. Jest to kilkudniowy wyjazd dla każdego kto chce poznać podstawy zdrowego sportu, a także zrobić pierwszy krok do osiągnięcia wspaniałej kondycji. Każdy dzień wypełniony jest treningami, jednak oprócz tego znajdziemy czas na regenerację, spokojne śniadanie i odpoczynek. Jest to wspaniały pomysł na urlop!

oboz biegowy biegaj madrze

Jak to wygląda?

Obóz biegowy to forma aktywnego wypoczynku. Każdego dnia dostajemy harmonogram wypełniony treningami, a także przerwami na odpoczynek i posiłki. Zazwyczaj rano zaplanowane jest długie wybieganie, na dystansie 15-30km. Jest to dystans do pokonania w zależności od naszych możliwości -można przebiec, truchtać lub w pewnych odcinkach iść. Drugi trening zaplanowany jest na godziny popołudniowe. Jednak ten nastawiony jest na rozwijanie sprawności siłowych lub szybkościowych. Silny akcent położony jest sprawność ogólną, skoczność, dynamikę i stabilizację. Oprócz tego organizowane są wykłady z trenerami, dietetykami i psychologami, którzy przedstawiają nam podstawy tej dziedziny. Teoria jest równie ważna jak praktyka.

Oprócz treningów pamiętajmy o odżywianiu

Nie da się zbudować wspaniałej formy i sprawności, skupiając się wyłącznie na treningach. Drugim filarem jest odpowiednie odżywienie. Bieganie jest sportem, który wymaga sporego zaangażowania i dawki energii. Wszystkie spalone kalorie musimy nadrobić dietą. Musi być ona odpowiednio dobrana i zrównoważona, nie możemy jeść ‘co popadnie’. Produkty powinny być zróżnicowane i pochodzić z różnych kategorii. Podczas obozu biegowego nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne wzrasta o prawie 2-3 tys kalorii dziennie. Treningi są intensywne i w dużej ilości -odżywianie to podstawa! W innym wypadku dojdzie do katabolizacji mięśni, co spowoduje zmniejszenie masy mięśniowej. A chyba nie o to nam chodzi. Pamiętajmy również o regeneracji, zarówno podczas obozu biegowego, jak i po jego zakończeniu. 

Rywalizacja

Wybierając się na obóz biegowy opanowujemy podstawy zdrowego biegania. Obejmuje to ćwiczenia siłowe, biegowe, a także odpowiednią dietę i indywidualne podejście do każdego uczestnika. Jednak oprócz tego spotykamy się z rywalizacją między uczestnikami, w końcu sport to sport! Dzięki temu realizujemy treningi z większą intensywnością. Zawsze interwały realizowane w formie dwu-/ trzyosobowych sztafet będę szybsze i ciekawsze niż te realizowane w samotności. Nie od dzisiaj wiadomo, że im mamy lepsze podejście do danej kwestii, tym bardziej się w nią angażujemy -z treningami jest dokładnie tak samo. Podczas obozu biegowego jesteśmy w grupie, w której kluczowa jest dobra atmosfera i zabawa.

Artykuł powstał przy współpracy z Foxbootcamp.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy