Zaloguj się:

lub  
 
 

Buty do biegania ASICS EvoRide [TEST]

 

autor: Małgorzata, opublikowano: 18/08/2020

 06

Ogólny wygląd buta (design)

Biały kolor cholewki i podeszwy oraz złote zdobienia sprawiają, że buty wyglądają bardzo stylowo i estetycznie, chociaż zanim je założyłam wydawało mi się, że są większe od tych co zwykle noszę. Jednak na nogach już nie wyglądają na „za duże”, nie powiększają optycznie stopy. Będą pasowały do wielu różnych kolorów ubrań biegowych.

010

Z drugiej strony biała, perforowana powierzchnia cholewki bardzo łatwo przyciąga kurz i błoto, a więc trzeba się liczyć z tym, że bardziej na nich będzie widać brud. Nie każdemu też może się spodobać nieco „puszysty”, ze względu na dość grubą i miękką wyściółkę, język wystający nieco ponad sznurowanie, ale jak to mówią „coś za coś”. W tym wypadku komfort i wygoda są chyba ważniejsze, a do wyglądu szybko się człowiek przyzwyczaja. 

Buty są dostępne również w innych kolorach.

Podeszwa

07

Zgodnie z opisem producenta buty są przeznaczone do biegania po asfalcie. I faktycznie, ich największe walory najlepiej odczuwalne są na nawierzchniach utwardzonych. Buty wypróbowałam do różnorodnego przeznaczenia, takiego jak slow jogging, nordic walking i oczywiście bieganie, a także na różnorodnych nawierzchniach - utwardzonej (asfalt, chodnik), szutrowej i leśnych ścieżkach. 

Dla wyjaśnienia, slow jogging to wbrew pozorom energetyczny trucht z kadencją 180 kroków na minutę, z lądowaniem na śródstopiu, a krótki krok (stąd tempo slow) powoduje, że nie obciąża tak mocno kolan, jak bieganie. Może więc być alternatywą dla treningów przy częstych kontuzjach związanych ze zbyt dużym obciążeniem stawu kolanowego albo dla początkujących biegaczy. 

02

Otóż podeszwa butów firmy ASICS model EvoRide jest tak skonstruowana (dość miękka i cieńsza z przodu i twardsza w okolicy pięty), że bieganie po twardej nawierzchni w tych butach wydaje się łatwiejsze, ma się wrażenie jakby buty „same niosły”. Podeszwa jest sprężysta, but zapewnia dobrą amortyzację podczas biegu i sprawia, że stopa mniej się męczy. Natomiast nie ma się już takiego odczucia sprężystości podeszwy i lekkości w biegu na nawierzchniach miękkich, a podczas szybkiego marszu pięta słabiej amortyzuje, wydaje się twarda. Ja ogólnie jestem z nich bardzo zadowolona, spełniają moje potrzeby. 

05

Wracając więc do biegania, buty ASICS EvoRide powinny się świetnie sprawdzić jako buty treningowe do biegania po asfalcie, ewentualnie chodniku. Dzięki technologii GUIDESOLE środkowa część podeszwy ma dobry kontakt z nawierzchnią, dzięki czemu łatwo i płynnie stopa przechodzi z pięty na palce.

Duża sprężystość podeszwy umożliwia też dobre wybicie się co jest ważne przy przyspieszeniach, a największa sprężystość podeszwy pod palcami zapewnia naturalnie ruch toczny do przodu. Niestety nie miałam okazji sprawdzić ich podczas deszczu więc nie wiem jak będzie wyglądała przyczepność podeszwy na mokrej nawierzchni. Bieżnik nie jest zbyt gruby więc mogą się trochę ślizgać. 

 

Cholewka

Cholewkę wykonano z dość dobrze oddychającej, syntetycznej tkaniny, zewnętrzna warstwa jest perforowana, co nadaje jej wygląd gęstej koronki, ale co ważniejsze umożliwia przepływ powietrza – sprawa niezwykle istotna szczególnie w ciepłe dni.

01

Mimo lekkości tkaniny, z której jest wykonana, cholewka zapewnia dobrą stabilność stopy. Buty są bardzo wygodne. W moim odczuciu (mam raczej szeroką stopę o niskim podbiciu, zwykle codzienne buty noszę o tęgości G) buty są dość szerokie i zapewniają wystarczającą ilość miejsca w środku i komfort dla stopy nawet przy wystających haluksach, ale osoby o stopie z wysokim podbiciem mogą mieć inne odczucia. Wyściółka na języku i nad piętą jest gruba, bardzo miękka i tak zaprojektowana, że powinna zapobiegać obtarciom w najbardziej newralgicznych miejscach (m.in. w okolicy ścięgna Achillesa). Oczywiście komfort i wygoda każdego buta jest wprost proporcjonalna do długości biegu, czego wielokrotnie doświadcza każdy biegacz!

 

Waga buta

Niewątpliwą zaletą butów modelu EvoRide jest ich lekkość (w najmniejszym rozmiarze 36 około 200 g), co sprawia, że podczas biegu w ogóle nie czuje się ich ciężaru na stopach. Wpływ na wagę buta ma przede wszystkim materiał, z którego wykonana jest podeszwa buta. FlyteFoam jest bardzo lekki (podobno jest najlżejszym materiałem amortyzującym, stworzonym przez firmę Asics, lżejszym o ponad 55% od pianki EVA). Ażurowy materiał cholewki też jest bardzo lekki.

03

PODSUMOWANIE

Buty firmy ASICS model EvoRide są lekkie i bardzo wygodne, godne polecenia jako buty treningowe w okresie wiosna – lato, do biegania po asfalcie. Biały kolor butów, chociaż ładny i stylowy, jest mało praktyczny, ponieważ szybko się brudzi. Najważniejsze zalety butów: 

  • komfort i wygoda (dość szerokie z dobrą wyściółką)
  • bardzo dobra amortyzacja
  • dynamiczne odbicie

08

Ocena Asics EvoRide:

CECHA OCENA 0 - 5
Amortyzacja      5
Stabilizacja      5
Trzymanie stopy      5
Przyczepność      4
Wenetylacja cholewki      4,5
Dynamika buta      5

 

Biorąc pod uwagę ogromny wybór butów biegowych na rynku, można powiedzieć, że model EvoRide jest ok. – spełnia większość oczekiwań przeciętnego biegacza. Można się jedynie zastanawiać czy przy tak dużej konkurencji buty te zasługują na swoją cenę (w sklepach internetowych to wydatek około 550 zł). A może warto skorzystać z faktu, że obecnie można już je kupić w cenie promocyjnej (poniżej 400 zł)?

Buty można kupić w oficjalnym sklepie ASICS

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy